Rodzaje pomp ciepła
Ekologia w dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę. Ludzie starają się postępować tak, aby wszystkie działania były przyjazne dla środowiska. Dotyczy to również zaawansowanego procesu, jakim jest ogrzewanie domu. Doskonałym przykładem ogrzewania eko – są pompy ciepła, które to zastępują tradycyjne urządzenia grzewcze.
Jaką pompę cieplną wybrać?
Dobranie optymalnego urządzenia jest dość dużym wyzwaniem. Wybór konkretnego rodzaju pompy cieplnej zależy od bardzo wielu czynników. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię, która ma być ogrzana. Tutaj znaczenie ma nie tylko metraż, ale także szczelność budynku i jego budowa. Kolejnym istotnym aspektem jest zastosowanie pompy, a także wybrane źródło ciepła, czy powierzchnia działki. Tutaj najlepiej zdać się na specjalistę, który doskonale wie, na co zwrócić uwagę i jak profesjonalnie przeprowadzić odwierty pod pompy ciepła.
Jakie wyróżniamy typy pomp cieplnych?
Podział pomp ciepła jest różnorodny. Wszystko zależy od punktu odniesienia, który się obierze. Ze względu na źródło ciepła pompy dzielimy na:
- Gruntowe – są to najbardziej popularne urządzenia. Czerpią one ciepło z ziemi. Można zdecydować się na instalacje poziomą albo pionową. Źródło ciepła jest stałe, a obsadzony grunt nie stanowi przeszkód dla montażu. Jest to jedna z droższych instalacji, ale eksploatacja jest na bardzo niskim poziomie.
- Wodne – w tym przypadku źródłem ciepła są wody gruntowe. W Polsce nie są one powszechnie stosowane ze względu na niekorzystne warunki i stan wód.
- Powietrzne – tego typu urządzenie ma bardzo dużo zalet. Pompa powietrzna nie wymaga montażu i może być instalowana wszędzie, niezależnie od wielkości działki. W przypadku powietrza niestety wahanie temperatur jest większe co zmniejsza nieco ekonomiczność działania pompy w czasie chłodów.