Pompy gruntowe – krótka charakterystyka i zastosowanie
Pompy gruntowe to osobnicze i nietypowe urządzenia, ponieważ pozwalają na ogrzanie domu oraz wody użytkowej, pomimo tego, że same nie generują energii cieplnej. Stanowią jedno z najbardziej energooszczędnych oraz ekologicznych rozwiązań, ponieważ opiera się na pozyskiwaniu ciepła z wnętrza ziemi. Jego źródłem są m.in. wody gruntowe, solanka oraz grunty powierzchniowe.
Systemy grzewcze wykorzystujące pompy
Systemy grzewcze oparte na działaniu pomp składają się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest tzw. źródło dolne, czyli powietrze, woda lub ziemia, z których pobierane jest ciepło. Drugą częścią jest sama pompa, która podnosi temperaturę czynnika grzewczego. Końcowym ogniwem systemu jest źródło górne, czyli instalacja grzewcza taka jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy tradycyjne grzejniki.
Pompy pobierające ciepło z wód gruntowych
Pompy ciepła pobierające energię z wód gruntowych składają się z dwóch studni. Jedna z nich, studnia czerpalna, służy do pobierania ciepłej wody, natomiast do drugiej odprowadzana jest ciecz, z której energia grzewcza została już pozyskana. Jeżeli obok posesji znajduje się staw, nie ma potrzeby wiercenia studni, ponieważ temperatura wody na dnie zbiornika nie spada poniżej 8 stopni Celsjusza. Takie rozwiązanie jednak wymaga zamontowania filtrów do oczyszczania wody.
Wymienniki poziome oraz gruntowe
Wymienniki poziome oraz gruntowe pobierają ciepło z wnętrza gleby. Różnią się one między sobą sposobem działania i skutecznością. Wymienniki poziome są instalowane na głębokości ok. 1,5 m. Wymienniki gruntowe wyposażone są w sondy umieszczane w głębokich odwiertach. Umieszczane są one na głębokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. Drugi wariant jest o wiele bardziej efektywny, ponieważ charakteryzuje się zrównoważonym poziomem pracy przez cały okres grzewczy, w przypadku wymiennika poziomego zmienia się on wraz z długością działania pompy, jednak pozostaje wyjściem o wiele bardziej korzystnym finansowo.
Uzupełnianie pomp ciepła innymi ekologicznymi rozwiązaniami
Pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem pod względem energetycznym i ekologicznym, ale z czasem pomagają także wyrównać rachunek ekonomiczny. Zwłaszcza jeżeli uzupełniamy je innymi rozwiązaniami odnawialnych źródeł energii jak panele fotowoltaiczne. Sama inwestycja w budowę takich urządzeń jest kosztowna, jednak biorąc pod uwagę, że coraz więcej banków, decyduje się na ofertę korzystnych kredytów na rozwiązania ekologiczne związane z budową domu warto rozważyć taką możliwość.