Jak montuje się powietrzną pompę ciepła?
Powietrzne pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domów wykorzystują blisko 75% energii z powietrza na zewnątrz budynku. Pozostała energia to prąd zużywany z instalacji elektrycznej. Jest to rozwiązanie tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie elektryczne. Powietrzne pompy ciepła stanowią alternatywę dla pomp gruntowych w miejscach, gdzie nie można takowych zamontować. Pompy powietrzne występują w dwóch typach: split i monoblok.
Charakterystyka pomp powietrznych typu split i monoblok
Podział pomp powietrznych na split i monoblok to podział na pompy składające się z dwóch modułów i pompy jednomodułowe. Pompa typu split składa się z modułu instalowanego wewnątrz, w którym znajduje się skraplacz, wspomagający podgrzewacz i pompa obiegowa c.o. oraz modułu instalowanego na zewnątrz, w którym znajduje się wentylator, parownik i zawór rozprężny. Moduły są połączone rurami chłodniczymi. Pompa powietrzna monoblokowa to jedno, kompaktowe urządzenie.
Montaż pomp powietrznych typu split i monoblok
Montaż pomp powietrznych odbywa się zgodnie z instrukcją przygotowaną przez producenta, uwzględniając przy tym wytyczne dotyczące lokalizacji. W przypadku pomp powietrznych typu split jest ich więcej, ponieważ mamy tu wskazania dotyczące dystansu między dwoma modułami, przy czym główna zasada zawsze jest taka sama: jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Producent wskazuje też maksymalną odległość, jaka może dzielić jednostki (i różnice wysokości między nimi), by cały układ mógł nadal funkcjonować wydajnie. Pompy ciepła muszą być montowane w odpowiedniej odległości od ścian domu, nie powinny być instalowane nad innymi urządzeniami ani pod urządzeniami, z których mogą wyciekać płyny. Dokładne wytyczne są indywidualne.