Jak działa pompa ciepła?
Stosunkowo dawno zaczęliśmy odchodzić od tzw. kopciuchów, zastępując je piecami i kotłami, które generują znacznie mniej przykrych dla środowiska spalin. Wciąż jednak szukamy jeszcze bardziej nowoczesnych rozwiązań – obecnie na topie są przede wszystkim pompy ciepła, które doskonale spełniają standardy rządowego programu Czyste Powietrze. W jaki sposób działają?
Ogólne zasady działania pomp ciepła
Pompy ciepła stosowanie przede wszystkim w domach, ale też w budynkach biurowych, handlowych i użytkowych, to świetna alternatywa dla urządzeń spalających jakiekolwiek paliwo. Pompy ciepła pobierają energię z tzw. dolnego źródła. Pobierają ciepło z otoczenia: z powietrza, zbiornika wodnego, wód gruntowych albo z gruntu (drugie rozwiązanie jest najpopularniejsze ze względu na swoją stabilność). Jak najprościej wyjaśnić zasadę działania pompy ciepła? – Czynnik chłodniczy, który działa w ogrzewaniu, można porównać do gotującej się wody. Gdy H2O zaczyna wrzeć, para oddaje ciepło do otoczenia. Czynnik chłodniczy paruje w znacznie niższej temperaturze, skrapla się w wymienniku i podgrzewa wodę, która jest pompowana do instalacji grzewczej.
Zalety pomp gruntowych
W polskich warunkach klimatycznych optymalne pompy ciepła to pompy gruntowe. W układach z pompami gruntowymi źródłami ciepła są najczęściej przewody pionowe zagłębione pod powierzchnią ziemi lub w skale macierzystej. Pionowe odwierty to najbardziej efektywne i sprawne źródła ciepła dla pomp ciepła. Do najważniejszych zalet pomp gruntowych należy wygoda i oszczędność pieniędzy. Ogrzewanie jest niezawodne i bezpieczne, a także ekologiczne. Pompy ciepła mogą ogrzewać budynek, zagrzewać ciepłą wodę dostarczaną do grzejników i ogrzewania podłogowego, ale też chłodzić pomieszczenia – są zatem wielofunkcyjne.