Jak długo trwa odwiert studni?
Realizacja studni głębinowej to atrakcyjna propozycja dla gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych, gospodarstw rolnych i ogrodniczych. Studnia głębinowa pozwala na spore oszczędności – to inwestycja na lata. Wykonanie studni głębinowej to zawsze proces wieloetapowy. Jak długo będzie trwał, zależy od wielu różnych czynników. Od różnych czynników zależy też czas realizacji samego odwiertu.
Wieloetapowy proces realizacji studni głębinowej
Ile czasu upłynie od zlecenia wykonania studni głębinowej po jej uruchomienie, zależy od tego, jak długo będą trwały formalności, wybór właściwej lokalizacji i sama realizacja zadania. Jeśli konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę (co ma miejsce wówczas, gdy studia głębinowa będzie sięgała dalej niż 30 metrów, a pobór wody będzie większy niż 5000 litrów na dobę), cały proces się wydłuży.
Samo wykonanie studni to kilka kroków: wykonanie odwiertu, zabudowa kolumny eksploatacyjnej rurami studziennymi, zażwirowanie otworu i uszczelnienie studni, pompowanie oczyszczające i pomiar parametrów studni oraz wykonanie przyłącza wodnego do budynku.
Odwiert odwiertowi nierówny
Samo wykonanie odwiertu to tylko jeden z etapów prac nad wykonaniem studni głębinowej. Jak długo będzie trwał odwiert, zależy od warunków gruntowych na danym terenie, od rodzaju podłoża, z jakim będziemy pracować, a także od wyboru metody wiercenia.
By zoptymalizować cały proces, trzeba przygotować ekspertyzę geologiczną. Odwiert odwiertowi nierówny – i nie mówimy tu wyłącznie o gabarytach wykonywanej studni. Inaczej będziemy pracować z podłożem skalnym, inaczej z porowatym itd. Odwiert studni głębinowej sam w sobie nigdy nie trwa długo – to kwestia godzin, nie dni, a tym bardziej tygodni, właśnie ze względu na optymalizację procesu. Pracujemy dziś z bardzo sprawnymi sprzętami, maszynami, które działają wydajnie i pozwalają realizować projekty szybko, a przy tym precyzyjnie. Inwestycja w studnię głębinową może się okazać znacznie prostsza, niż nam się wydaje.
Odwierty pod pompy gruntowe
Przy projektowaniu systemów ogrzewania z pompą gruntową projektant musi oczywiście wziąć pod uwagę odwierty pod pompy ciepła. Zaznaczamy przy tym: pionowe odwierty pod pompy ciepła wcale nie muszą być wykonane blisko domu. Mówimy o systemie, rozbudowanej instalacji w nowoczesnym wydaniu, w której nie stawiamy na żadne skrócone przyłącza, by zaoszczędzić na kosztach eksploatacji itp. Dodajmy na koniec, że nasza firma pomoże w całym przedsięwzięciu od A do Z: w doborze odpowiedniego urządzenia – pompy gruntowej dopasowanej do konkretnych potrzeb, rozplanowaniu odwiertów, prac nad nimi i finalnie w wykonaniu całego systemu ogrzewania.